Zaťažovanému trávniku pomôžu ku kráse zatrávňovacia dlažba

Zatrávňovacia dlažba

Betónová zatrávňovacia dlažbaNespevnenie príjazdovej cesty k domu prinesie následky hlavne v jarných mesiacoch, kedy začne rozmŕzať pôda, alebo počas dlhotrvajúcich dažďov. Nie každý však chce mať cestu k domčeku dekorovanú betónovou či osadenou dlažbou a vôbec nie asfaltom. Najradšej by tam videl úplne klasickú trávu. No tá sa nikdy neujme, pretože ju rozjazdia kolesá automobilu. Riešením je vydláždenie priestoru zatrávňovacou dlažbou.

Na trhu nájdete tri základné varianty zatrávňovacích dlaždíc. Klasické betónové, plastové tenkostenné a plastové hrubostenné. Každý variant má svoje pre a proti. Dnes sa im budeme venovať.

Betón alebo plast?

Pre vzrast vegetácie je výhodnejšia plastová zatrávňovacia dlažba, betónová absorbuje vodu a to tráve neprospieva. Plastové sú však drahšie. Ako si teda správne vybrať?

Betónová zatrávňovacia dlažba

Sú ľudia, ktorým betón neprekáža, no nájdu sa jedinci, ktorí v žiadnom prípade nechcú mať príjazdovú cestu ku garáži v rovnakom duchu, ako parkoviská na sídliskách pre panelákmi. Toto však nie je primárnym problémom betónovej zatrávňovacej dlažby. Ďaleko podstatnejšie je, že betón nepraje symbióze s trávnym porastom. Celý háčik spočíva v tom, že betón je nasiakavý, takže uberá vlahu aj tej troške hliny, ktorá je v medzerách dlažby. A ešte horšie je to v teplých slnečných dňoch. Aj keď potom trochu zaprší alebo plochu pokropíte vodou, rozpálený betón si vodu nasaje a trávnik v medzerách buď vyzerá neutešene, alebo rovno vyschne.

Výhody a nevýhody betónovej zatrávňovacej dlažby sa dajú opísať dvoma vetami. Výhodou je už spomínaná nižšia cena. Nevýhody - malá odolnosť proti poveternostným podmienkam, UV žiareniu, soliam, odoberanie vlhkosti z trávnej mačiny, značná hmotnosť dlaždíc, horšia manipulácia počas pokládky.

 

Plastová zatrávňovacia dlažbaPlastová zatrávňovacia dlažba

Na rozdiel od betónovej zatrávňovacej dlažby vodu nenasiakava, preto je výhodnejšia z hľadiska účinnosti pri raste vegetácie. Je však cenovo drahšia. To sa však môže rýchlo zmeniť, nakoľko sa stále zvyšujú požiadavky na ekologickú výrobu plastových komponentov v súčinnosti s ochranou zdravia a životného prostredia.

Plastová zatrávňovacia dlažba sa tak v súčasnosti takmer komplet vyrába z bežného plastového odpadu (tégliky z jogurtov, plastové nákupné tašky, obaly od pracích práškov a podobne). Napriek tomu špeciálna technológia, používaná pri výrobe plastových zatrávňovacích dlaždíc zaručuje, že sú odolné proti akýmkoľvek poveternostným vplyvom, UV žiareniu a majú nosnosť dostačujúcu nielen pre spevnenie pochôdznych plôch, ale znesú aj zaťaženie váhou pohybujúceho sa či stojaceho automobilu.


Hľadáte dodávateľa zámkovej dlažby vo vašom okolí? Skúste si ho vybrať zo sekcie Stavebné firmy na portáli slovenského stavebníctva. Zo stránky môžete vybraným firmám poslať aj žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky stavebných prác.

 

Výhody plastovej zatrávňovacej dlažby

Hrubostenná plastová zatrávňovacia dlažba má vysokú nosnosť a je možné ju použiť aj provizórne. To znamená, že sa kladie na pôvodný terén a potom sa „zajazdí“ do nespevneného podložia.

Tenkostenná plastová zatrávňovacia dlažba ponúka ďaleko väčší podiel trávnatého povrchu - samotné tvárnice sú takmer neviditeľné, spojovacie zámky zabezpečia, aby celá plocha držala pohromade ako celok, nie sú potrebné obrubníky ani kotvenie dlažby vo svahu, rýchla pokládka.
 

Nevýhody plastovej zatrávňovacej dlažby

Pri hrubostennej plastovej zatrávňovacej dlažbe nie je možné vytvoriť kompaktnú plochu, ktorá drží pohromade bez použitia pevne zabudovaných obrubníkov, dlažba je klzkejšia než napríklad betón.

Tenkostenná plastová zatrávňovacia dlažba – jej zámky zhoršujú rozobrateľnosť plochy v prípade provizórnej pokládky (spájanie ide ľahšie než rozpojovanie).

Zaujímať by vás mohol aj článok Čo sú zámkové dlažby

Foto: mye28.com, lampus.com
(i.n.)